Zamanını planlayabilenler elime mum diksin :)

Perşembe, Haziran 16, 2016
how-to-plan-your-day-300x204
Herkes işini (hem mesleki hem günlük olanları) severek yapmıyor biliyorum. Cennet bahçeleri de vaad etmeyeceğim söz! Ben görece biraz (!) şanslı biri olarak, işini çok seven ama arada bir çalıştığı yerden şikayetlenenlerden biriyim. Mesleğimi çok seviyorum, kendimi geliştirmeye de çabalıyorum ama bazen ‘dur’ geliyor bana vites yükseltemiyorum. O zaman dönüp ortamıma bakıyorum fifti-fifti 🙂 Ee ucunda ekmek parası olunca da, esas olan kendine dönmek oluyor haliyle.
Ev rutinleri, “kendime de biraz zaman ayırsam” istekleri, “eee artık azıcık dinlenebilsem” rüyaları da cabası…
Hayatın akışı içerisinde pek çok olumsuz şey geliyor yanı başımıza oturuveriyor, insanız bu şeylere bütün hayatımızı kaplatıveriyoruz bir güzel. Oysa bazen o sevmediğimiz işimiz/ortamımız bizi sevdiğimiz insana, idealimize, sevdiğimiz yemeklere, dostlarımıza götürüveriyor, bunu atlıyoruz.

Bu minvalde bugün benim için günlerden zaman planlama günü. Zira en büyük eksiğim bugünlerde bu. Günlük rutinimin yanı sıra aynı anda üç ayrı işi birden yürütmeye çabalıyorum ve baktım ki olmuyor! Yaratıcılığım yerlerde sürünüyor, aklım karışıyor, içim bunalıyor.
Ben de biraz araştırma yaptım zaman yönetimi nedir, nereden alınır, en güzeli nerelerde bulunur diye. İşte benim önceliklendirdiklerim…
En verimli olunan saatleri belirlemek! Örneğin ben sabahın erken saatlerini çok seviyorum. Gürültü düşmanı olduğum için midir bilinmez konsantrasyonumu koruyabildiğim yegane zamanlar.
time planlama
Önceliklerimiz neler? Bu noktada kişisel isteklerimiz her ne kadar önemli de olsa esas önemli olan zaman sıralaması. Hangi iş önce bitmeli?
Plan plan plan! Günlük- haftalık ve yıllık! Ne olursa olsun plan yapmak kendine söz vermek gibi bir yandan. Yalnız bir husus var ki planlar gerçekçi olmalı. 1 hafta içerisinde tamamlanması gereken bir iş için 3 gün yazarsanız vicdanınız kapınızı hayli gürültülü çalacaktır.
Yapılması zor işleri parçalara bölmek ve muhakkak ertelemeden parçaları tamamlamak. Sınırları kalın ve fosforlu kalemlerle çizmek çok önemli. Ertelememek ise bir iç savaş ama bunu başardığında artık bir süper kahramansın bunu bil 🙂
Oyalayıcılardan uzak durmak. Telefon görüşmeleri, televizyon, sosyal medya, bir bölümcük dizi 🙂 vb.
Bunların hepsini aynı anda yapmak zorunda değiliz, zaten pek dahası var. Zaman yönetim tekniklerinden bize en uygun olanı ya da olanları seçmek ve pek tabisi uygulamak zaten yeterli olacaktır.
Yeter ki yap!
turuncu denedi onayladı 🙂

Yorum yap