Bu Köşe Okuma Köşesi | “Ece Temelkuran: Düğümlere Üfleyen Kadınlar”

Çarşamba, Mayıs 8, 2013

Bir kadının kalbini fena kırmış bir adam…

O adamı öldürmek için çölü geçmeyi göze almış dört kadın… Düğümlere Üfleyen Kadınlar bu yolculuğun romanı. Ne kadar sevilse de tamir olmayan o yaralı coğrafyada, Ortadoğu’da geçiyor. Saraylar devrilip, meydanlar dolarken sorular kalıyor geriye. Her yola en az bir soruyla çıkılır çünkü: Bir kadın ya da bir ülke nasıl sevilir sahiden?

“Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız.

 

Çocukluğunda bir kitap tırtılı olan ve zaman içerisinde kendisine 6.5 miyopinin eşlik ettiği bir insan olarak kitap okumak benim için bir alışkanlık. Çeşitli alanlarda kitaplar okumayı seviyorum ama itiraf etmem gerek: bir psikolog olarak kişisel gelişim kitaplarını ‘pek’ sevmiyorum.

Kitaplar konusunda da seçici olabiliyorum zaman zaman.. Mesela kokusu, mesela yazı stili, meselaaa.. çok eski kitaplar ve yepisyeni kitaplar beni acayip heyecanlandırabiliyor. Sanki durdukça hikayeler değişecek ya da sanki ilk okuyan ben olacağım. Bu geniiiş aralıkta gidip gelmekteyim. İşte böyle.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar; kadınlara ilişkin kendinize sorup durduğunuz pek çok sorunun cevabını, yine kendi kendinize bulmanıza ışık tutacak bir kitap! Şapşal ve kavruk kalmamayacağımızı vaad ediyor bize, Ece Temelkuran. Ellerine sağlık.

te veo.

Comments are closed.